“Ankara’nın evsel katı atığı 2020’de yüzde yüz bertarafa ulaşacak”

15 Temmuz 2018 23:43 Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği 226

Türkiye’de girişimciliğin en önemli isimlerinden birisi olan Ali Kantur, girişimcilik ruhunu destekleyen en önemli unsurun merak olduğunu söyledi. Kantur, “Bugün Microsoft, Google gibi büyük firmalara baktığımızda yaptıkları en önemli işin bu ruha sahip insanları bulmak olduğunu görüyoruz” dedi

Ankara’nın evsel katı atığının bertaraf edilmesinde yüzde 60-70 seviyelerine gelindiğini anlatan Kantur, “Büyük çoğunluğa ulaştık. 2020’de Ankara evsel katı atık konusunda yüzde yüz bertarafa ulaşır” diye konuştu
Yatırımcı ve Sanayici İşadamları Derneği (YATSİAD), ITC Entegre Katı Atık Yönetimi Firmasının sahibi Ali Kantur’u ziyaret etti. YATSİAD Yönetim Kurulu Üyelerinin hazır bulunduğu ziyarette konuşan Dernek Başkanı Yıldıray Yoldar, Türkiye’de girişimciliği ekonomiyi sırtlayan en önemli unsur olduğunu vurguladı. Dünyada ekonominin çok hızlı bir değişim içinde olduğunu kaydeden Yoldar,”Türkiye bu büyük değişime, girişimci ve yatırımcı iş adamlarının çabaları ile ayak uyduracaktır. Ali Kantur ismi Türkiye’de girişimciliğin en önemli isimlerinden birisidir. Biz Yatırımcı ve girişimci iş adamlarının her zaman sizden öğreneceği şeyler bulunmaktadır. Deneyimleriniz ve öğütleriniz bizler için çok önemli. Sizin gibi değerli iş insanlarımızın fikirlerinin ışığında iş dünyasını geliştireceğiz” dedi.
YATSİAD’ın Türkiye’de çok önemli bir boşluğu doldurduğunu, derneğin faaliyetlerini yakından izlediğini belirten Ali Kantur, ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Girişimcilik üzerine sohbetlerin edildiği ziyarette kendi deneyimlerini de paylaşan Kantur; “ 1974 yılından bu yana iş hayatındayım. Yaşadıklarımdan görüyorum ki girişimcilik ruhu kişiye doğuştan gelen bir özellik. Hayatın devamında insana yol aldıran, girişimcilik ruhunu destekleyen ise merak duygusu. Bugün Microsoft, Google gibi büyük firmalara baktığımızda yaptıkları en önemli işin bu ruha sahip insanları bulmak olduğunu görüyoruz. Okuduğum bir kitaptan aldığım dört altın öğüdü sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle sözünüze dikkat edin. Söz her şeydir. Hiçbir şeyi kişisel almayın. Varsayım yapmayın, yapmayın ki araştırıp öğrenebilesiniz. Son olarak da yapacağınızın en iyisini, yani kendinizin en iyisini yapın” dedi.
Ankara’nın evsel katı atığının bertaraf edilmesinde yüzde 60-70 seviyelerine gelindiğini anlatan Kantur, “büyük çoğunluğa ulaştık. 2020’de Ankara evsel katı atık konusunda yüzde yüz bertarafa ulaşır” diye konuştu

Kantur, TC Entegre Katı Atık Yönetimi Firmasının faaliyetleri konusunda hakkında şu bilgileri verdi:
?Atık geri kazanımı, bertarafı ve ıslahı konusunda enerji sektörünün içindeki çok küçük bir segmentte çalışıyoruz. Çöpü enerjiye dönüştürerek yok ediyorsunuz. Aslında elektrik üretiminde çöp en son kullanılacak malzemedir. Biz homojen olmayan bir malzemeyi elektriğe çevirmeye çalışmıyoruz zararsız bir hale getiriyoruz. Bunun bir bedeli var. Ürettiğimiz elektrik ise yan ürün. Çöpten üretilen elektrik, yenilebilir enerji kapsamı içindedir ama elektrik problemine cevap olacak nitelikte değildir.
? Biz bu işe başladığımızda Türkiye’nin çöpünün diğer ülkelerden farklı olduğunu gördük. Nitelik olarak daha fazla organik ve daha fazla su var. Ayrıca Türkiye’de çöpler karışık toplanıyor. Böyle dediğimde herkes ‘Avrupa bu iş çözmüş ayrıştırarak topluyor’ demeye başlıyor ama ABD’de bir belediye başkanı çıkıp ‘Artık karışık toplayacağız, ayrıştırmayla daha çok karbondioksit üretiyoruz’ diyebiliyor. Biz 200 bin evde deneme yaptık bunu çok iyi ölçüp veri biriktirmemiz lazım.
? Topladığımız çöpün niteliğinden dolayı dünyadaki sistemleri kullanmamızın mümkün olmadığını gördük. Bir boşluktan yararlandık ve karışık çöpten gaz çıkartıp elektrik üreten dünyadaki tek şirket unvanını aldık. Artık patent almaktan da vazgeçtik. Aldığımız patentler bizi ifşa etti. Biz 1.000 ton çöpü alırız, onu zararsız 100 ton kül haline getiririz. Yüzde 10’a kadar düşürür onu zararsız bir şekilde sulara zarar vermeden imha ederiz.
? Türkiye için enerjinin ne kadar önemli olduğunu çöpten anladık. Dünyada su problemi yok. Dünyada enerji problemi var. Enerjiniz varsa su probleminiz yok. Enerjiniz, suyunuz varsa sonsuz besininiz de var demektir.
? Enerjide hala fırsatların olduğuna inanıyorum. Türkiye’nin özel konumundan dolayı ithalata bile gerek kalmadan enerji ihtiyacını karşılayabilecek kaynakları olduğunu bu işin içine giren herkes hisseder. Buradaki boşluk ise güneş. Güneş bizim tepemizde ve kimse alıp götüremez.
Türkiye’de yenilenebilir enerjide, güneşte en önemli hadise, enerji sektöründe bir model kurduğunuzda bunun içine finansmanını da eklemeniz lazım. Bir evin üzerine güneş enerjisi paneli kurmak doğru. Bunu batarya-pille birlikte yapmak daha doğru. Solar City önemli bir örnek.
http://www.ticarihayat.com.tr/haber/Yoldar-Durgunluk-gecici-yatirimlara…

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!

YENİ GALERİLER

28 / Mar
BASINDA BİZ
YATSİAD - Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği

Türkiye genelinde hizmet veren Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği

Eskişehir yolu Dekocity AVM, Erler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 348 Kat: 1 Kapı No: 29
06200 Etimesgut / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.