Başkanvekilimiz Kabadayı “Hedef, ileri teknoloji üreten Ankara”

01 Mart 2018 23:44 Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği 295

YATSİAD Başkanvekilimiz Fahri Kabadayı, “Güven ve istikrar içerisinde üretim ağırlıklı büyüyecek ekonomimizin temelini nitelikli, girişimci ve yenilikçi insanımız, bilgi ve teknoloji ile katma değeri yükselten işletmelerimiz oluşturacaktır” dedi.
Yatırımcı ve Sanayici İşadamları Derneği (YATSİAD) Başkanvekilimiz Fahri Kabadayı, dünyada ekonomik gelişmişlikte en önemli enstrümanın ileri teknoloji ürünlerini üreten sanayi modeli olduğunu söyledi. Başkent Ankara’nın ekonomik kurtuluşunun da ileri teknoloji üretiminden geçtiğine inandıklarını ifade eden Başkan Yardımcısı Kabadayı, “Türkiye’nin, nanoteknoloji ve biyoteknoloji gibi alanlarda inovasyon yeteneği kazanma konusunda gelişmiş ülkelerle arasındaki farkı kapatması gerekiyor” diye konuştu.

Kabadayı, bu kapsamda öncelikle ülkemizin uluslararası düzeyde rekabet avantajı olan, mevcut durumda insan kaynağını iyi değerlendirmesi gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:
“Teknoloji ve fiziksel altyapı açısından belirli kapasitesi bulunan ve savunma, ilaç-aşı, otomotiv, bilgi ve iletişim teknolojileri gibi küresel değer zincirlerine entegrasyonu kolay sektörlerin hedeflenmesi gerekmektedir. İkinci olarak, üniversitelerin bu saydığımız teknolojilere odaklanarak yeterli sayıda lisans, yüksek lisans ve doktoralı insan kaynağı yetişmesi önem taşımaktadır. Özel sektörün bu alanlarda yetişmiş nitelikli eleman çalıştırması, teknoloji adaptasyonu sağlaması ve teknoloji geliştirmesi kritik öneme sahiptir”

BİZ HAZIRIZ….
YATSİAD Başkanvekilimiz Kabadayı, yeni yol haritası ile Ankara’nın, kendi teknolojisini yaratan, hiç üretilmeyeni ya da sınırlı sayıda ülkede üretileni yapan bir kent haline dönüşeceğine inandıklarını da kaydetti. Kabadayı, şöyle devam etti:
“Sağlıklı bir sanayi hamlesi demek, dış ticaret açığının, cari açığın büyük oranda azalması, istihdamın artması, kişi başına düşen milli gelirin ve refah seviyesinin yükselmesi demektir. Her bir fabrika, ithalata bağımlılıktan kurtulmamız, katma değeri yüksek ürünler ihraç etmemiz demektir. Bölgesel ve küresel kalkınmanın, ekonomik ve siyasi anlamda söz ve güç sahibi olabilmenin temelinde ileri teknoloji üretiminin yattığı unutulmamalıdır”

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!

YENİ GALERİLER

28 / Mar
BASINDA BİZ
YATSİAD - Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği

Türkiye genelinde hizmet veren Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği

Eskişehir yolu Dekocity AVM, Erler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 348 Kat: 1 Kapı No: 29
06200 Etimesgut / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.