'Kadın girişimcilerde hiç paramız batmadı'

29 Mart 2022 14:22 Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği 372

'Kadın girişimcilerde hiç paramız batmadı'

 

Yatırımcı ve Sanayici İşadamları Derneği'nin (YATSİAD) Ankara'da düzenlediği "Yatırım Kredileri" toplantısında ekonomi bürokratları ve iş adamları bir araya geldi.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli ve Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, dernek üyelerine finansman ve ihracat destekleri hakkında bilgi verdiler.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren YATSİAD Başkanı Yıldıray Yoldar Türkiye'de yatırımcıların gerçek birer kahraman olduğunu kaydetti. Yatırım şartlarındaki tüm zorluklara rağmen, Türk girişimcisinin Türkiye'de ve dünyada yatırıma hız kesmeden devam ettiğini anlatan Yoldar, "Bugün yatırımcılarımızın önündeki en büyük sıkıntı finansa erişim. Bu konuda Dernek olarak üzerimizde büyük bir sorumluluk var. Bu ve benzeri toplantıları önemsiyoruz" dedi.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, Kredi Garanti Fonu'nun çalışma şekline ilişkin bilgiler vererek yaptıkları çalışmaları anlattı. Gergerli, "2009'da bir Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı. Kamu Finansmanı Borç Yönetimi Kanunu'na dayanarak çıkartılan bir Bakanlar Kurulu kararı var. Hazinenin 2 milyar TL'ye kadar bir fon aktarım taahhüdü bulunuyor. Bu taahhüde dayanarak da yaklaşık 20 milyar dolar bir kefalet hacmine ulaşmayı öngören bir yapıydı. Bugün ise sağlanan desteklerle kredi hacminin 250 milyar liraya kadar ulaşmasının önü açıldı." ifadelerini kullandı.

2016'nın Ocak ayından itibaren Kredi Garanti Fonu'nda yeniden yapılanma süreci başlattıklarını belirten Gergerli, "Bu süreçte Kredi Garanti Fonu'nun kurumsallaşması ve alt yapısı ile ilgili bir süreç başlattık. O süreç hala devam ediyor. Dinamik bir yapı çünkü. Çok ciddi bir alt yapı değişimi sağladık. Bugün geldiğimiz noktada bir banka kadar güvenlik sistemleri olan, ciddi yatırımlar yapan ve bu yatırımları da devam ettiren bir yapıya kavuştur- duk. Biraz daha teknoloji odaklı bir yapı kurduk. Bugün bize yapılan bir kredi başvurusunda dün ortalama 35-40 gün içerisinde buna yanıt verebiliyorduk. Bugün ise 1 gün içinde mutlaka biz yanıt veriyor, sonuçlandırıyoruz" diye konuştu.

 

Gergerli, kadın girişimcilere karşı daha pozitif yaklaşım sergilendiğine vurgu yaparak, "Ayrımcılık yapmış olacağım. 25 yıllık bankacılık tecrübemde gerçekten kadın girişimcide hiç paramız batmadı. Taahhütlerine çok bağlı çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

Kredi Garanti Fonunda yeni yapılanma ile bankacılık sistemlerine eş değer bir kurgu yapıldığına dikkati çeken Gergerli, "Bankacılık sektörü gerçekten çok kurumsal, çok iyi çalışan, iyi denetlenen, kendi içinde otokontrolleri olan bir yapı. Ona güvenmemiz çok doğru bir yaklaşım oldu" açıklamasında bulundu.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise geçen yıl Eximbank'ın ihracatçılara 22 milyar dolara yakın nakdi kredi desteği verdiğini, 11 milyar dolarlık da alacak sigortası desteği sunduğunu, böylece 33 milyar dolara yaklaşan destek ile tek başına Eximbank olarak her 100 dolarlık ihracatın 23 dolarına finansman imkanı sunduklarını söyledi. Yıllar itibariyle artan finansman desteğinin hız kesmeden 2017 yılında daha da yükseltmeyi hedeflediklerini ifade eden Yıldırım, 2017 sonunda her 100 dolarlık ihracatın 26 dolarının finansmanında Eximbank imzası olmasını arzu ettiklerini belirtti. Yıldırım, Eximbank'ın ihracatçılara daha fazla ulaşıp daha yüksek miktarda finansman desteği sunması neticesinde, bankacılık sektöründe üst sıralara doğru yükseldiği de söyledi.

"Teminat mektupsuz kredinin önü açılacak"

Eximbank'ın daha uygun maliyetli kaynak sunabilmek için kendi içinde değişime yöneldiğini ifade eden Adnan Yıldırım, "Eximbank ile belirli bir ilişki geçmişi olan, güvenilir, önceden tahsilat sorunu yaşanmayan firmaların derecelendirilmesinin önünü açacak altyapı çalışmalarını başlattık. Bu çalışma tamamlandığında firmaların teminat mektupsuz kredi kullanabilmesinin de önünün açılması hedefl enmekte" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!

YENİ GALERİLER

28 / Mar
BASINDA BİZ
YATSİAD - Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği

Türkiye genelinde hizmet veren Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği

Eskişehir yolu Dekocity AVM, Erler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 348 Kat: 1 Kapı No: 29
06200 Etimesgut / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.