Vefa Ödülleri Sahiplerini Buldu

07 Temmuz 2019 22:28 Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği 156

Ülkenin geleceğine yönelik çalışma yapanlara ve sivil toplum alanında çalışma yapanlara verilen Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Geleneksel Vefa ödülleri sahiplerini buldu.

Ülkenin geleceğine, bilimine, sanayisine ve kültürüne yönelik çalışma yapanlara ve sivil toplum alanında çalışma yapanlara verilen Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Geleneksel Vefa ödülleri sahiplerini buldu. Ankara sivil toplum kuruluşları platformu, 15’inci Vefa Ödülleri törenini ATO’da düzenledi. Törene sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleri, Eski Meclis Başkanı Köksal Toptan, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, eski siyasiler, iş insanları, yargı mensupları ve akademisyenler katıldı. Açılış konuşmasını İcra Kurulu adına, platformun dönem sözcüsü YATSİAD Başkanı Yıldıray Yoldar yaptı. Yoldar, ASTOP’un kuruluş sürecini anlattı ve süreci başlatan Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı Genel Başkanı Veli Sarıtoprak’a teşekkürlerini sundu.

Ne yazık ki vefalı bir toplum değiliz
TÜSİAV Genel Başkanı Veli Sarıtoprak vefa ödüllerini vermeye nasıl başladığını anlatarak ‘Ne yazık ki vefalı bir toplum değiliz’ dedi. Sarıtoprak, “Arkadaşlarım bilirler ben her hafta TÜSİAV’da kuru fasulye günü düzenlerim. 5-6 yıl önce yine bir kuru fasulye gününe rahmetli Eski Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun, Eski Diyanet İşleri Bakanı Nuri Yılmaz, Eski Maliye Bakanı Sümer Oral, Jandarma Eski Kurmay Başkanı Emekli Korgeneral Yusuf Soybaş ile Eski Sanayi Bakanı Tahir Köse’yi davet etmiştim. Yemek yaklaşık bir buçuk iki saat sürdü. Sadece benim telefonum birkaç defa çaldı ama o eski dediğim devlet adamlarının telefonu çalmadı… Konuyu değiştirmek için dedim ki oh ne güzel sessizlik, sakinlik rahat rahat yemeğimizi yiyoruz.

Rahmetli Ekrem Ceyhun döndü bana dedi ki yok o sessizlik sakinlik değil o düpedüz vefasızlık dedi.
Ne kadar üzüldüm anlatamam. Eski Diyanet İşleri Başkanı Nuri Yılmaz’da eskiden telefonlarımız susmazdı, her gün ortalama yüz kişiyle görüşürdük şimdi bir kişi bile arasa mutlu oluyoruz. Ne yazık ki vefalı bir toplum değiliz.” dedi.

Bize göre vefa insanlıktır!
Sarıtoprak, “Ne yazık ki vefalı bir toplum değiliz. Bizde kıymet öldükten sonra bilinir. Şöyle iyiydi böyle iyiydi, mükemmeldi falan denir. Yani kör ölür badem gözlü olur. Bizim bu özelliğimiz rahmetli Mustafa Kemal Atatürk’ün de dikkatini çekmiş ve şöyle demiş; ‘Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken bütün kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur.’

Bizde Atatürk’ün bahsettiği gibi ASTOP olarak her yıl Nisan ayının ilk haftası içerisinde çalıştığı kuruma, kuruluşa, yöresine, milletine, devletine hizmet etmiş, koşturmuş üretmiş, rol model olmuş büyüklerimize vefa borcumuzu gösteriyor ve büyüklerimizi ödüllendiriyoruz. Bize göre vefa İstanbul’da bir semt adı değil, bize göre vefa ünlü bir boza markası da değil. Bize göre vefa insanlıktır insanlık..! Vefası olmayanın bekası olmaz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çok sevdiğim bir lafı var diyor ki ‘men dakka dukka’ yani ‘bugün bana yarın sana’ yani bugün bana vefa gösterirseniz yarın sizde vefa görürsünüz.” şeklinde konuştu.

Ödülü tüm Nesibe Aydın çalışanları adına alıyorum
Ödülü tüm Nesibe Aydın çalışanları adına aldığını ifade eden Nesibe Aydın Okullarının Kurucusu Nesibe Aydın, “Ülkemizin en önemli sorunu ve olmazsa olmazı eğitim. Ben de sektöre 20 yaşında atıldım. Matematik ve geometri öğretmeni olarak işe başladım. ‘Fen Liselerine Hazırlık’ kitabımı 26 yaşında yayınladım.
Okullarımızı Ankara’nın dışına da çıkardık. Konya’da, Antalya’da, Kocaeli’de, Mersin’de ve önümüzdeki yıl da Gaziantep’te ve Diyarbakır’da eğitim meşalemizi yakacağız. Bu ödüle layık görüldüğüm için tekrar teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu ülkeyi kuranlara vefa borcumuz var
Her konuşmasında, “Vefa borcumuz; Atatürk ve arkadaşları ile aziz şehitlerimize” vurgusu yapan Prof. Dr. Mehmet Haberal, ödül için teşekkür etti. Haberal, “Vatandaşlık görevimi yaptım” diyerek ödülü Türkiye’ye atfetti. Haberal konuşmasında “Ne mutlu ki ülkemiz var... Birinci görevimiz ülkemize sahip çıkmak ülkemizi yüceltip yükseltmek. Yaptığımız her şey; vatandaşlık görevi. Bu ülkeyi kuranlara vefa borcumuz var. Vefa bilmezseniz sefa süremezsiniz.” dedi.

Unutmamak çok önemli
ATO Başkanı Gürsel Baran’a da ‘Üstün Hizmet Belgesi’ verildi. Baran, ASTOP Kurucusu ve TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak’ın çok başarılı işlere imza attığını ve ‘Vefa’ya çok önem verdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:
“Bugün burada ödül alan insanların belki de ömürlerinde aldıkları en önemli ödüldü. Ben öyle olduğunu düşünüyorum.

Unutmamak çok önemli. Ben ATO Başkanı olarak bugün burada sadece ev sahipliği yapıyorum ama emeği geçen sivil toplum kuruluşlarına çok çok teşekkür ediyorum. Kapımızın her zaman bu tarz etkinliklere açık olduğunu ve bütün sivil toplum kuruluşlarına eşit mesafede olduğumuzu bir kez daha söylemek istiyorum. Bütün sivil toplum kuruluşlarıyla yaklaşık iki buçuk yıldır temas halinde olduğumuzu ve derdimizin Ankara olduğunu bilmenizi isterim. Bütün sivil toplum kuruluşlarının fikirleri bizim için değerlidir. Bugün buraya gelen herkese çok teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Vefa ödüllerin sahipleri…
Vefa ödüllerinin sahipleri ise şöyleydi:
Mehmet Haberal, Nesibe Aydın, Faruk Dalgıç, Ali Naili Erdem, Emrehan Halıcı, Saime Toptan, Prof. Dr. Nalan Akdoğan, Prof. Dr. Berin Yurdadoğ, Necil Kurtkaya, Ahmet Akın, Ahmet Şahin, Prof. Dr. Sadık Tural, Atilla Özmen, Ahmet Bahadır, Şükran Pekmezci, Kaya Gürsoy, Dr. Sait Koca, Eyüp Doğanlar, Prof. Dr. Muharrem Gerçeker.
Tören aile fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!

YENİ GALERİLER

YATSİAD - Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği

Türkiye genelinde hizmet veren Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Yatırımcı ve Sanayici İş İnsanları Derneği

Eskişehir yolu Dekocity AVM, Erler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 348 Kat: 1 Kapı No: 29
06200 Etimesgut / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.